تبلیغات
پژوهش - فصل امتحانات
 
پژوهش
خداوندا، انتخاب‌هایمان را با تدبر و تعمق؛ همراه کن!
درباره وبلاگ


سلام. انشاءالله این وبلاگ در زمینه مطالعات برنامه درسی از جنبه رویکردهای پژوهشی، هنر، روش‌های تدریس و ارزشیابی، نیازهای دانش‌آموزان در حوزه دانش و مهارت(به‌ویژه زندگی)، مطالعات اجتماعی و البته شعر و ادبیات، مطالبی ارائه خواهد کرد! نظرات و پیشنهادات شما را ارج می‌نهم و از بذل توجهی كه می‌فرمایید، صمیمانه سپاسگزارم!
(استفاده از مطالب با ذکر منبع، بلامانع است.)

مدیر وبلاگ : فاطمه‌سادات میرعارفین
جمعه 8 اردیبهشت 1391 :: نویسنده : فاطمه‌سادات میرعارفین

این روزها دانش‌آموزان، خود را برای امتحانات پایان سال، آماده می‌کنند. همیشه در چنین زمان‌هایی، تمام تمرکز خانواده، روی دانش‌آموزان‌شان است. به‌همین علت یا دلایل دیگر مثل تأکیدات معلمان، ممکن است هم والدین و هم دانش‌آموزان، دچار اضطراب و دلهره شوند، در حالی‌که با یک برنامه‌ریزی خوب و مناسب، می‌توان از این نگرانی‌ها دور ماند. والدین باید توجه داشته باشند که آرامش محیط خانه بیش از هر چیزی می‌تواند به مطالعه و موفقیت فرزندشان کمک کند. دانش‌آموزان نیز لازم است برای مرور درس‌ها، برنامه‌ریزی کنند و از همین امروز، زمان مناسب برای موفقیت را تعیین نمایند، یعنی ببینند برای کدام‌یک از درس‌ها باید زمان بیشتری بگذارند و چگونه برنامه‌ریزی عملی داشته باشند. گفتم برنامه‌ریزی عملی، زیرا به‌طور معمول، شوق انجام مراحل برنامه‌ریزی پس از طراحی برنامه، از بین می‌رود. شاید یکی از دلایل مهم این باشد که دانش‌آموزان فکر می‌کنند هنوز وقت برای خواندن دارند و فرصت کافی برای مرور پیدا می‌کنند، پس دیر نمی‌شود؛ در حالی‌که چنین نیست! زمان می‌گذرد و فرصت‌ها بازنمی‌گردند! باید اراده به‌خرج داد و کارهای بی‌مورد و بدون اولویت را کنار گذاشت. این نوع کارها را در زمان‌های بعد از امتحان هم می‌توان انجام داد. موفق شدن در امتحان با نمره عالی در صدر کارهاست و باید از هر فرصتی برای درس خواندن و یادگیری استفاده کرد. دانش‌آموزانی که یک برنامه عملی برای درس‌خواندن و یادگیری‌های مورد نیازشان دارند؛ از اضطراب کمتر و اعتماد به‌نفس بالاتری برخوردارند. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند که با برنامه‌ریزی صحیح می‌توان به موفقیت‌های چشمگیری نائل شد و این در حالی است که باید در برنامه‌ریزی‌های درسی؛ به خدا توکل کرد، اراده و پشتکار داشت، از انجام کارهای بدون اولویت پرهیز کرد و به برنامه‌ای که طرح شده، عمل نمود. برای همه دانش‌آموزان عزیز، آرزوی توفیق و سربلندی می‌کنم و از هم‌اکنون کسب نمرات عالی و پیروزی‌های علمی و عملی آینده را به آن‌ها تبریک می‌گویم!

 

 

همزمان با آغاز فصل امتحانات، بسیاری از دانش آموزان، با احساس ناخوشایندی مواجه می شوند که با نشانه هایی چون تنش، وحشت و دلهره همراه است. این حالت در برخی افراد با لرزش در صدا، تعریق، تپش قلب، تنگی و کوتاهی نفس، لکنت زبان و خشکی دهان شروع می شود و بسته به میزان پیشرفت آن به ناراحتی های گوارشی، حالت تهوع و گاه کاهش سیستم دفاعی بدن می انجامد. این حالات نمادی از بروز «اضطراب امتحان» است.
برخی دیگر از صاحبنظران در مورد تعریف اضطراب امتحان می گویند: «هنگامی که افراد نسبت به کارآمدی، توانایی و استعداد خود در شرایط امتحان، دچار نگرانی و تردید می شوند، حالتی توام با پریشانی، هراس، تپش قلب و بی قراری به آنها دست می دهد که رفته رفته از توانایی ذهن آنها می کاهد و در نهایت به «افت تحصیلی» آنها منجر می شود.
ابتدا لازم است بین انواع اضطراب امتحان تفاوت قائل شویم. به این ترتیب که اگر اضطراب دانش آموزان نتیجه عدم آمادگی برای امتحان باشد، واضح است که این واکنش، طبیعی و منطقی است و می تواند موجب احساس مسئولیت و برنامه ریزی بیشتر برای امر آموزش و یادگیری شود. ولی اگر دانش آموزان با وجود مطالعه کافی و داشتن آمادگی برای امتحان، هنوز هم دچار استرس و نگرانی هستند، واکنش آنها غیرمنطقی و ناتوان کننده تلقی می شود.
به این ترتیب از آن جایی که اگر نگرانی از امتحان، از حد اعتدال خارج شود از توانایی ذهن آدمی می کاهد و اگر این حالت درمان نشود به یکی از دلایل اصلی افت تحصیلی مبدل می شود، لازم است علل و عوامل به وجود آورنده ی اضطراب امتحان به خوبی شناخته شوند و راه کارهای مناسبی برای رفع آن ارائه شود.
به عقیده صاحب نظران، در به وجود آمدن اضطراب عوامل گوناگونی تاثیر دارند که به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند:
۱) عوامل فردی و شخصیتی
۲) عوامل خانوادگی
۳) عوامل آموزشگاهی و اجتماعی
در این نوشتار سعی شده است ضمن توجه به عوامل سه گانه فوق، به زبانی ساده تر، نقش و وظیفه خود دانش آموزان، خانواده و اولیای مدرسه را بررسی و راه کارهای مناسبی ارائه نماییم.
نقش و وظیفه دانش آموزان
برای عملکرد بهتر در امتحان، دانش آموزان باید موارد زیر را به کار ببندند تا در امتحانات با مشکل اضطراب روبرو نشوند. والدین نیز نظارت کنند.
۱) به خدا توکل کنید. مطمئن باشید یاد خدا آرامش بخش دلهاست.
۲) برای مطالعه خود روش مناسبی را اختیار کنند و برای انجام مطالعه، برنامه ریزی داشته باشند.
۳) از تلنبار کردن مطالب امتحان اجتناب کنند بدانند که نمی تواند یک روز مانده به امتحان بر همه مطالب درسی تسلط کافی داشته باشند. چون وقت کافی برای انجام این کار را ندارند.
۴) از طوطی وار حفظ کردن، بپرهیزند. اگر در یادگیری مطالب درسی مشکل دارند، علت را پیدا کرده و آن را رفع کنند.
۵) با آمادگی کافی و به موقع در جلسات امتحان حاضر شوند. ضمنا سعی کنند همه وسایل مورد نیاز (مثل مداد، خودکار، خط کش و...) را به همراه داشته باشند. با انجام این کار ساده، دیگر نیازی به قرض گرفتن وسایل از دیگران ندارند.
۶) نسبت به امتحان مثبت اندیش باشند. امتحان معیار ارزشیابی دانسته ها و توانایی های آنها است.
۷) نکات مهم هر درس را یاد بگیرند و با مرور دائمی آن ها، همیشه خود را برای امتحان آماده نگه دارند.
۸) برای موفقیت در هر آزمون، سعی کنند از هر درس، تعدادی سوال ساده، متوسط و سخت تهیه کنند تا با پاسخگویی دقیق به آنها، بتوانند تا حدود زیادی موفقیت خود را تضمین کرده باشند.
۹) در هر امتحان، ابتدا به سوالاتی پاسخ دهند که آنها را دلگرم می کند را یعنی ابتدا به سراغ آسان ترین سوال ها، بروند. بعد به سوالاتی که نمره ی بیشتری دارند جواب دهند آن گاه به آنهایی پاسخ دهند که مشکل تر است یا جواب دادن به آنها وقت بیشتری می گیرد. و در آخر به سراغ آنهایی بروند که نمره کمتری دارند. به زبان ساده تر، باید برای پاسخگویی از یک برنامه ی منظم پیروی کنند.
۱۰) اگر به نظر می آید نمی توانند به کل سوال ها پاسخ دهند، روی آن بخش هایی متمرکز شوند که پاسخ آن ها را به خوبی می دانند.
۱۱) برای پاسخ دادن به سوالات چند گزینه ای، باید بدانند که گزینه ها مطلقا یا درستند یا غلط. پس به کلمات کلیدی در سوال دقت کنند. ابتدا تمام گزینه ها را بخوانند، سپس گزینه های آشکارا غلط را کنار زده و آن گاه گزینه درست را انتخاب کنند.
ضمناً از پاسخ دادن به سؤالاتی که از جواب آنها اطمینان ندارند، جداً خودداری کنند یا با حدس و گمان پاسخ ندهند. چون این نوع سؤالات معمولا نمره منفی دارند.
۱۲) برای پاسخ به سؤالات تشریحی نیز طرح کلی داشته باشند. از لفاظی بپرهیزند. فقط به آنچه از آنها خواسته شده است، پاسخ دهند. جواب ها را با دلیل ثابت کنند و اگر اصطلاح خاصی را فراموش کرده اند، آنچه را که می دانند به زبان خود بیان کنند.
۱۳) به ویژه در فصل امتحانات، از معاشرت با دوستانی که در دانش آموزان اضطراب ایجاد می کنند، جدا دوری کنند. چون اضطراب و نگرانی همچون یک بیماری مسری، خیلی زود به دیگران سرایت می کند.
۱۴) هر روز صبحانه مناسب و مغذی میل کنند. زیرا مغز انسان بدون تغذیه مناسب در انجام فعالیت های لازم مانند حل مسئله، یادآوری و... با مشکل مواجه می شود.
۱۵) قبل از تحویل برگه امتحانی دست کم یک بار نوشته ها را کنترل نموده تا اگر نکاتی را در حین نوشتن فراموش کرده اند، کامل کنند.
● نقش و وظیفه والدین
۱) نه تنها در تمام ایام سال تحصیلی بلکه به ویژه در فصل امتحانات، شرایط فیزیکی و عاطفی مناسبی را برای فرزندانتان فراهم آورید.
۲) همیشه سعی کنید آخرین وضعیت درسی فرزندانتان را از مدرسه جویا شوید. به ا ین ترتیب شما بهتر می توانید نقاط ضعف درسی آنها را پیدا کرده و برای رفع آنها برنامه ریزی نمایید.
۳) از فرزندانتان بخواهید تمام تلاش خود را برای یادگیری صرف کنند نه کسب نمره.
۴) به آنها اطمینان دهید که از ایشان توقع بیش از حدی ندارید. به علاوه همیشه عملکرد آنها را با خودشان مقایسه کنید. در صورت پیشرفت، آنها را تشویق و درغیراین صورت، علت یابی نموده و در صدد رفع آنها برآیید.
۵) بکوشید فرزندانتان اهمیت مطالعه و درس خواندن را به خوبی درک کنند. برای این منظور از شیوه های آمرانه استفاده نکنید.چون تجربه نشان داده است که دراین صورت اضطراب بیشتری را به آنها منتقل خواهید کرد.
۶) در روزهای امتحان، فضای خانواده را شاد و آرام نگه دارید. از مشاجره و برخوردهای لفظی به ویژه با فرزندانتان پرهیز کنید. زیرا کارشناسان معتقدند فضای روانی و عاطفی نامطلوب خانواده در ایام امتحان، از توانایی تمرکز ذهن دانش آموزان می کاهد و رفتار آنها را دچار اختلال می کند.
● نقش و وظیفه اولیای مدرسه
۱) همواره بکوشید روش های مطالعه صحیح را به دانش آموزانتان آموزش دهید.
۲) سؤالات امتحانی را با هدف ارزیابی دانسته های دانش آموزان طراحی کنید نه آنچه را که آنها نمی دانند!
۳) در طراحی سؤالات، از اصول سنجش و اندازه گیری پیروی کنید.
۴) به منظور آشنایی دانش آموزان با سؤالات، نحوه امتحان و نیز شناخت نقاط ضعف و قوت آنها، بر اجرای امتحانات مستمر همت گمارید.
۵) از ایجاد رقابت ناسالم درمیان دانش آموزان جدا اجتناب ورزید.
۶) زمان هر آزمون را با توجه به سختی و یا آسانی دروس تنظیم کنید. به همین منظور از برگزاری امتحانات با وقت بسیار کم دوری کنید.
۷) آزمون ها را در مکان های مناسب برگزار نموده و سعی کنید تا حد امکان شرایط مطلوب از نظر تهویه، نورکافی، دمای مناسب و حذف عوامل صوتی مزاحم فراهم شده باشد.
۸) سعی کنید با دانش آموزانتان به گونه ای صحیح برخورد کنید. تا حد امکان برای امتحانات ارزش بیش از حد قائل نشوید.
۹) انتظارات نابجای معلمان و شناخت ناکافی آنان از توانایی ها و استعدادهای دانش آموزان می تواند به فشار روانی منجر شود و در نتیجه اضطراب و استرس را بیشتر کند.
۱۰) سعی کنید شرایط به گونه ای باشد که معلم مربوطه در جلسه آزمون حضور یابد. درغیر این صورت حتماً با بیان جملاتی آرامش بخش، به دانش آموزانتان روحیه بدهید.
۱۱) سؤالات امتحانی را با کیفیتی بالا تهیه و تکثیر کنید.
درپایان لازم به ذکر است یادآور شویم که هرچند این نوشته ها می تواند در بهتر درس خواندن و جلوگیری از اضطراب کمک نماید ولی باید بدانید فقط خواندن این مطالب کافی نیست بلکه باید به این مطالب عمل کنید.

برگرفته از سایت:

                        http://www.iran-eng.com/showthread.php/232553           

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 24 شهریور 1396 09:27 ب.ظ
Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering
if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?

I'm using the same blog platform as yours and I'm having difficulty finding one?
Thanks a lot!
چهارشنبه 18 مرداد 1396 09:00 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a writer for your
weblog. You have some really good articles and I think I would be
a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some content for your blog
in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested.

Thanks!
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 05:05 ب.ظ
Right now it sounds like Expression Engine is the top blogging platform out there right now.

(from what I've read) Is that what you are using on your
blog?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ابزاروبلاگكد های ماوس

Online User